Zastanawiasz się, czy inwestycja w nieruchomości w Chorwacji jest dla Ciebie odpowiednia? Przedstawiamy artykuł, w którym omawiamy rozwój cen nieruchomości, które lokalizacje są interesujące z punktu widzenia inwestycji, które są zawyżone, kto kupuje najwięcej nieruchomości wśród obcokrajowców i jaka jest aprecjacja w przypadku dalszego wynajmu..

O kraju:

Chorwacja zawsze była dla nas popularnym celem podróży, ale ostatnie lata pokazały, że nawet w czasach pandemii cel odwiedzenia tego pięknego kraju wzrósł ze względu na łatwą dostępność samochodem. Rosnące zainteresowanie z punktu widzenia inwestorów i turystów wynika również z faktu, że Chorwacja oferuje niesamowitą różnorodność piękna krajobrazu, bogactwo naturalne, czyste krystaliczne morze, doskonałą zdrową kuchnię śródziemnomorską, czyste powietrze, oliwę z oliwek i wina. Ponadto istnieje wiele historycznych budynków lub miast wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Wielu inwestorów ze Słowacji i Czech wybiera ten kraj, ponieważ po prostu czuje się jak w domu i nie ma bariery językowej. Bliskość i lokalizacja Chorwacji zapewnia szybkie i łatwe przyloty i odloty w dowolnym momencie. Istnieje również wiele wysokiej jakości przystani, w których można wypożyczyć lub przechować łódź i wyruszyć na nową przygodę. Niezależnie od tego, czy wybierzesz luksusowo urządzony apartament, czy dom, każdego ranka będziesz budzić się odświeżony i zrelaksowany, budząc się w krainie tysiąca wysp, ciepłego klimatu i pięknej przyrody. Czyste Morze Adriatyckie oferuje niekończące się widoki na morze i wyspy, a każdy dzień zakończysz najpiękniejszym zachodem słońca.

Rozwój cen nieruchomości:

Pomimo dwóch lat pandemii koronawirusa, rynek nieruchomości w Chorwacji jest stabilny, budowa apartamentów i mieszkań nadal rośnie, a ceny rosną z roku na rok. Oczekuje się, że w tym roku popyt inwestorów na kluczowe nieruchomości pozostanie silny – są to nieruchomości o „wartości dodanej” w nadmorskich lokalizacjach i większych miastach, które oferują długoterminowe możliwości wynajmu. Atrakcyjna lokalizacja i dobre połączenia transportowe, ugruntowana infrastruktura, połączenia lotnicze są prawdopodobnie powodem, dla którego najwyższe ceny za metr kwadratowy odnotowano w Splicie, Zagrzebiu i Zadarze w 2021 roku. Lokalizacje te należą do najdroższych przy zakupie nieruchomości. Warto jednak podkreślić fakt, że wszystkie te miasta znajdują się zaledwie dwie godziny lotu od wszystkich głównych miast europejskich. Popyt na nieruchomości jest silny zarówno ze strony miejscowej ludności, jak i obcokrajowców, którzy są zainteresowani głównie obszarami przybrzeżnymi. Najpopularniejsze obszary to te o ugruntowanej infrastrukturze i względnej bliskości połączeń lotniczych. Dubrownik, Split, Opatija, Istria, wyspa Hvar i wyspa Brac są preferowanymi lokalizacjami wśród inwestorów.

Rozwój cen na rynku mieszkaniowym, średnie ceny (2021 r./r.): Zagrzeb +8,0% Split +6,9% Rijeka +6,4% Osijek -3,7%

Źródło: Njuskalo.hr i eNekretnine

Średnia cena nieruchomości według lokalizacji w 2021 r. wyniosła: 2 135 EUR/m² w Zagrzebiu, nowe projekty mieszkaniowe w Zagrzebiu wahały się od 1 600 EUR/m² do 2 200 EUR/m² 2 985 EUR/m² w Splicie, 1 727 EUR/m² w Rijece i 1 057 EUR/m² w Osijeku, Źródło Njuskalo.hr.

Największy popyt na nieruchomości zgłaszają mieszkańcy następujących krajów: Austria Słowenia Słowacja Czechy i Rosja. Rentowność najmu waha się od 5 do 6% w zależności od lokalizacji, przy czym mniejsze nieruchomości mają większą rentowność.

Głównym powodem odporności rynku nieruchomości w Chorwacji jest ograniczona podaż nieruchomości, a także przyjęcie euro jako waluty w 01/2024.

Źródło: https://best-realestate.eu/en/ponuda/apartments/ https://www.colliers.com/en-hr/research/market-overview-croatia-h2-2020

 

najlepsza ocena ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;