Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Branża turystyczna stanowi ważną część hiszpańskiej gospodarki i oferuje wiele możliwości inwestycyjnych, zwłaszcza w obszarach takich jak hotele, restauracje i nieruchomości.

W ostatnich latach Hiszpania stała się popularnym miejscem zakupu nieruchomości, zwłaszcza w obszarach przybrzeżnych. Oczywiście pierwsze miejsce zajmują obszary rozwinięte z dużą liczbą miejsc pracy, takie jak Madryt, Barcelona, Walencja i Malaga. Według danych Hiszpańskiego Stowarzyszenia Nieruchomości (Asociación Española de Análisis de Valor – AEV), ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrosną o 8,1% w 2021 r. w porównaniu do 2020 r.

Rynek nieruchomości mieszkaniowych jest dobrze rozwinięty i nadal oferuje dobrą inwestycję. Ceny nieruchomości mogą się jednak znacznie różnić w zależności od regionu i lokalizacji, konkretnego miasta, ale także od jakości konstrukcji. Niektóre obszary nadal oferują stosunkowo niedrogie nieruchomości, podczas gdy w innych „popularnych” obszarach ceny mogą być bardzo wysokie. Jednak ceny nieruchomości nad morzem w obszarach takich jak Torrevieja, Alicante, Orihuela i innych są nadal bardzo interesujące.

Popyt na nieruchomości w Hiszpanii rośnie z roku na rok, ponieważ wiele osób z całego świata szuka nadmorskich nieruchomości na swój drugi dom. Dzieje się tak ze względu na stabilną pogodę, jakość diety śródziemnomorskiej, znaczenie wielu słonecznych dni oraz możliwość uprawiania sportu i ćwiczeń przez cały rok.

Ruch jest istotną częścią tutejszego stylu życia. Każdego dnia można zobaczyć wiele osób odbywających długie spacery wzdłuż morza. Golf nie jest tu postrzegany jako luksus dla bogaczy. Wielu seniorów ma członkostwo tylko w klubach golfowych. Piękne historyczne miejsca, ale także parki narodowe po prostu wołają o zwiedzanie. Piękne szerokie piaszczyste plaże z kolei zachęcają do odpoczynku i relaksu nad morzem, chłonąc promienie słońca.

Podczas spacerów nie usłyszysz już tylko miejscowych Hiszpanów, ale wielu Anglików, Niemców, Polaków, Czechów i Słowaków. Wiele osób, zwłaszcza seniorów, wybiera tę destynację, ponieważ opieka zdrowotna jest tu na dobrym poziomie, nie muszą wydawać tak dużo na ogrzewanie, czując, że żyją zdrowiej nad morzem i w słońcu. Ceny żywności w restauracjach są zbliżone do tych w naszych głównych miastach.

Zdecydowanie należy jednak wziąć pod uwagę podatki i opłaty związane z nieruchomością, niezależnie od tego, czy masz dom jednorodzinny, mieszkanie czy nieruchomość w urbanizacji mieszkalnej.

Aby wspomnieć tylko o kilku, na przykład podatek od nieruchomości w Hiszpanii nazywa się Impuesto sobre Bienes Inmuebles (IBI). Jest to podatek lokalny pobierany przez gminy w oparciu o wartość nieruchomości. Każda gmina w Hiszpanii może ustalić własne stawki podatku, dlatego mogą się one różnić w zależności od lokalizacji nieruchomości. Stawka podatku od nieruchomości jest obliczana jako procent wartości nieruchomości. Procent ten jest określany na podstawie tak zwanej „wartości katastralnej” (valor catastral) nieruchomości, która jest ustalana przez urząd skarbowy. Zazwyczaj stawki wahają się od 0,4% do 1,1% wartości katastralnej. Ponadto nieruchomość może podlegać innym podatkom lokalnym, takim jak podatek od odpadów (Impuesto sobre el Tratamiento de Residuos), który jest zwykle ustalany jako stała kwota rocznie.

Oczywiście każda nieruchomość ma swoją specyfikę i chętnie udzielimy wyczerpujących informacji na ten temat.

 

Prosimy o kontakt z naszym specjalistą w Hiszpanii

[email protected]

[email protected]

najlepsza ocena ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;