Starożytne miasto rybackie Nessebar leży nad brzegiem Morza Czarnego, zaledwie 30 km od miasta Burgas i około 5 km od kurortu Słoneczny Brzeg. Całe miasto jest jednym z obszarów chronionych, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z historii dowiadujemy się, że miasto zostało założone przez starożytnych Greków z Megary w VI wieku. Jego oryginalna starożytna grecka nazwa brzmiała Μεσημβρία – Mesémbria. Jeszcze w XIX w. W XIX wieku miasto zamieszkiwali głównie Grecy, którzy utrzymywali się z rybołówstwa i uprawy winorośli. W latach 1919-1923, kiedy to miała miejsce grecko-bułgarska wymiana ludności, miejscowi Grecy przenieśli się z powrotem do Grecji.

Po przybyciu do Nessebaru pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest most łączący półwysep ze stałym lądem. Oprócz mostu, warto zwrócić uwagę na starożytny drewniany młyn i 10-metrowy posąg św. Mikołaja – patrona rybaków. Będziesz pod wrażeniem masywnych, starożytnych murów, które zostały zbudowane z dużych kamiennych bloków, które służyły jako obrona miasta i były tak wysokiej jakości, że nie ucierpiały nawet wtedy, gdy Rzymianie podbili miasto. Podczas panowania tureckiego nadal działało tu greckie biskupstwo, a miasto było ważnym ośrodkiem greckiej kultury. Dlatego przetrwało tak wiele średniowiecznych kościołów.

Stara część Nessebaru jest przeplatana siecią starych kamiennych uliczek wyłożonych typowymi bałkańskimi domami, które pięknie komponują się z ogólnym wyglądem miasta. Lokalne domy są schronieniem dla wielu małych sklepów, dzięki czemu można kupić tradycyjne bałkańskie przyprawy, herbaty, naturalne kosmetyki i miód – zwłaszcza produkty wykonane z lokalnych róż i ziół. W małych winiarniach można skosztować tradycyjnego, doskonałego wina. Starożytne miasto jest idealnym miejscem na delektowanie się lokalną gastronomią. Znajdziesz tu typowe restauracje rybne i tawerny z pięknym widokiem na morze. Ze Słonecznego Brzegu można łatwo dotrzeć do Nessebaru lokalnym autobusem, taksówką, taksówką wodną lub pociągiem wakacyjnym, który kursuje wzdłuż wybrzeża.

Z własnego doświadczenia polecamy skorzystanie z taksówki wodnej. Bilet kosztuje 5 €/10 Lev za osobę (w jedną stronę), a doświadczenie jest wyjątkowe, chociaż czasami są duże fale 🙂

.

.

najlepsza ocena ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;