Niezależnie od tego, czy podróżujesz na wakacje lub letnie wakacje, czy też do swojej posiadłości w Chorwacji, przygotowaliśmy dla Ciebie więcej informacji, które pomogą Ci zaoszczędzić trochę euro podczas podróży do Chorwacji.

Przede wszystkim chcielibyśmy przypomnieć, że Chorwacja dołączyła do strefy Schengen od 1 stycznia 2023 roku. W rezultacie oczekuje się, że kontrole graniczne w celu okazania dokumentów i związane z nimi kolejki powinny należeć do przeszłości. Dotyczy to przejść granicznych z Węgrami i Słowenią. Chorwacja również przystąpiła do strefy euro w 2023 r., więc można płacić tylko walutą euro.

Chorwacja korzysta z systemu bramek poboru opłat, więc możesz wybrać jeden z trzech sposobów płatności na bramce poboru opłat:

 1. bezdotykowa karta płatnicza
 2. Płatność gotówką w walucie euro
 3. bezdotykowy elektroniczny system ENC
 4. .

Średnia cena opłaty drogowej w 2023 r. wynosiła 6 EUR/100 km. W szczycie sezonu letniego, gdy samochody są w szczytowej formie, opłata drogowa wzrasta o +10%. Dotyczy to pojazdów kategorii I i II.

 

Co to jest system ENC

ENC (Elektronička naplata cestarine) to skrzynka do bezstykowego uiszczania opłat drogowych w Chorwacji. Płatność elektroniczna jest łatwa, wygodna i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze o 21,74%! W przeciwieństwie do innych metod płatności, korzystasz z pasów zarezerwowanych dla płatności ENC, a te pasy są zawsze najszybsze i mają najmniejszą liczbę samochodów!

 

Gdzie kupić ENC w Chorwacji

Idealnie byłoby zaplanować podróż do Chorwacji tak, aby móc kupić ENC bezpośrednio w punkcie poboru opłat, takim jak Zagreb Lučko. Kredyt można łatwo doładować za pomocą strony internetowej, a ostatnio także za pomocą aplikacji mobilnej. Ale także za pomocą kuponów SMS w punktach sprzedaży HAC, punktach poboru opłat i kioskach.

Godziny otwarcia punktów poboru opłat w celu zakupu urządzenia ENC są zazwyczaj następujące:

7:00-20:00 od poniedziałku do piątku,

Sobota od 7:00 do 12:00.

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/QDcbrxFTAV5MobqX6

Inne lokalizacje, w których można zakupić jednostkę ENC to: Biuro sprzedaży LUČKO, parter – pokój 1; ZÁHREB, Širolina 4, parter; A3 NP BREGANA; A3 NP ZÁHREB – EAST; A3 NP SLAVONSKÝ BROD – WEST; A3 NP LIPOVAC; A5 NP OSIJEK; A4 NP VARAŽDIN; A1 NP OGULIN; A1 NP ZADAR – EAST; A1 NP DUGOPOLJE; A6 NP RIJEKA.

Cena za jednostkę opłaty drogowej ENC wynosi 15 €.

Inną i najkorzystniejszą opcją jest zakup korzystnego pakietu dla każdej kategorii samochodu, w którym otrzymasz urządzenie z naładowanym kredytem:

Kategoria samochodów I.

 • Pakiet S w cenie 60€ zawiera urządzenie ENC za 15€ i kredyt w wysokości 57,50€, z rabatem 21,74%
 • .

 • Pakiet M w cenie 90 € zawiera urządzenie ENC za 15 € i kredyt w wysokości 95,84 €, ze zniżką 21,74%
 • Pakiet L cena 120 € zawiera urządzenie ENC za 15 € i kredyt 134,17 €, z rabatem 21,74 %

KATEGORIA POJAZDÓW II.

 • Pakiet L2 – cena 120 €
 • .

Jak doładować ENC?

Istnieje kilka sposobów na doładowanie konta. Niektóre z bardziej niewygodnych obejmują:

 1. Użyj strony internetowej do doładowania https://prodaja.hac.hr/ – dane logowania będą znajdować się na umowie otrzymanej przy zakupie urządzenia ENC. Możemy zalogować się do portalu, łatwo doładować tutaj konto za pomocą karty kredytowej, a także sprawdzić nasze wydatki.
 2. Doładowanie przez aplikację mobilną (HAC ENC) jest podobne do strony internetowej, tylko dostępna jest aplikacja na iOS i Adroid do natychmiastowego doładowania.

 

Tutaj można znaleźć wszystkie inne informacje dotyczące ENC: https://www.hac.hr/hr/cestarina/enc?etc=1.

Przy bramce opłat należy trzymać się pasa oznaczonego ENC iSzczęśliwych podróży życzy Relax Properties!!!

.
 

 

 

 

najlepsza ocena ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;