Wybierając się na wakacje do Słonecznego Brzegu lub Sveti Vlas, nie zapomnij odwiedzić zielonych gór, które wznoszą się nad morzem. Niektórzy ludzie lubią relaksować się na plaży, ale inni potrzebują bardziej aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Góry Stara Płanina oferują miłośnikom przyrody wiele i nie chodzi tu tylko o magiczne widoki na historyczne miasto Nessebar czy całą zatokę Słonecznego Brzegu i Sveti Vlas.

Stara Równina jest bogata w różnorodność biologiczną, a naturalne występowanie lasów bukowych wraz ze starymi lasami sosnowymi i świerkowymi, na przykład, podlega ochronie. Oprócz ptaków śpiewających często można tu zobaczyć na przykład żółwie lądowe, dzioborożce, różne węże i piękne śródziemnomorskie rośliny.

Do wyboru są różne długości szlaków. Wejście na górską ścieżkę ekologiczną znajduje się w kurorcie Sveti Vlas, ale także w Elenite. Istnieje więcej wejść na szlak turystyczny, należy uważnie śledzić znaki lub można sobie pomóc, na przykład za pomocą aplikacji wikiloc.com

Pierwszy szlak ma długość 8 km, drugi 4,7 km, a trzeci 6 km. Punktami końcowymi ścieżek ekologicznych są szczyty, z których można podziwiać wspaniałą panoramę. Po drodze wędrowcy mają okazję zobaczyć rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Niektóre z nich znajdują się w Czerwonej Księdze Bułgarii.

W sumie istnieje ekologiczna sieć szlaków turystycznych i przyrodniczych o długości prawie dziewiętnastu kilometrów, obejmująca całe podnóża Starej Płaniny i obejmująca widoki na trzy zatoki morskie.

Wzdłuż całego szlaku ekologicznego znajduje się około dziesięciu znaków kierunkowych i informacyjnych oraz kilka tablic informacyjnych z mapami i wieloma innymi informacjami na temat pasma górskiego, szlaków górskich i różnorodności biologicznej, którą można zaobserwować w okolicy. Na szlaku znajdują się studnie z wodą źródlaną, kilka altan i wiat do odpoczynku, ławki i huśtawki.

Mimo że na tym obszarze zabronione jest rozpalanie ognia, można tu spotkać kilku gości, którzy przyjechali tu tylko na piknik i relaksują się, podziwiając wspaniałe widoki. Grillować można w zadaszonych miejscach, gdzie znajdują się ławki z grillami.

Inną interesującą cechą Starej Planiny są kamienne kapliczki, które można znaleźć wzdłuż ścieżek, które są poświęcone świętym. Zostały one ufundowane przez ojca Piotra, który służy tutaj w kościele prawosławnym „St. Vlasius”, to on rozpoczął inicjatywę układania kamiennych kaplic z ikonami prawosławnych świętych.

Wędrówka tutejszym szlakiem turystycznym jest więc niezwykle interesująca z wielu powodów, pełna nowych edukacyjnych rzeczy, które można nie tylko zobaczyć, ale także dowiedzieć się o nich więcej.

Zdecydowanie polecamy to miejsce!

 

Tekst przygotowany przez zespół Relax Properties

najlepsza ocena ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;