.

.

.

Czy inwestowanie w Bułgarii jest opłacalne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, oto 10 powodów, które ilustrują, dlaczego inwestowanie w Bułgarii może być najlepszą decyzją inwestycyjną, jaką kiedykolwiek podjąłeś:

1. Członkostwo w Unii Europejskiej

Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 roku.

2. Przystąpienie do strefy Schengen

Od 31 marca 2024 r. nadchodzą nowe zmiany, które ułatwią podróżowanie bez konieczności okazywania dowodu tożsamości na przejściu granicznym.

Państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w 12/2023 r. w sprawie zniesienia kontroli na granicach powietrznych i morskich z Bułgarią i Rumunią. Podróżni przybywający drogą lotniczą lub morską z innych krajów strefy Schengen nie będą już musieli okazywać swoich dowodów osobistych lub paszportów po przyjeździe. Jeśli jednak podróżujesz samochodem lub przyjeżdżasz pociągiem lub autobusem do Rumunii i Bułgarii, nadal będziesz musiał mieć przy sobie dowód tożsamości, ponieważ zasady regulujące granice lądowe nie zostały jeszcze ustalone

2. Obecnie stabilne LEV, perspektywy dla nowego Euro

Bułgaria znajduje się obecnie w tak zwanej „poczekalni na euro”, perspektywa przyjęcia europejskiej waluty jest ustalona na czerwiec 2025 roku. Z tego powodu oczekuje się, że nieruchomości na wybrzeżu Morza Czarnego będą miały duży potencjał wzrostu. Fakt ten zaobserwowano również w ostatnich latach.

Bułgaria odnotowała najwyższy roczny wzrost cen mieszkań wśród krajów UE w Europie Południowo-Wschodniej (SEE) na poziomie 9,5% w 2023 r. i do 15,6% w 2022 r.

Źródło Eurostat.

3. Członkostwo w kluczowych organizacjach NATO i UE

Bułgaria jest uważana za kraj stabilny politycznie i gospodarczo. Jest częścią kluczowych organizacji UE, NATO i WTO (Światowej Organizacji Handlu).

4. Przystępne cenowo nieruchomości.

Bułgaria oferuje wysokiej jakości nieruchomości w jednych z najniższych cen w Europie; na przykład Sofia, stolica kraju, oferuje niższe porównywalne czynsze komercyjne niż podobne miasta europejskie, takie jak Budapeszt, Praga, Warszawa i Ateny. Interesujące jest inwestowanie w nieruchomości na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie można kupić atrakcyjne apartamenty w świetnych kompleksach mieszkalnych i hotelowych. Od czasu wprowadzenia europejskiej waluty oczekuje się, że ceny nieruchomości utrzymają swoją wartość z perspektywą ich dalszego wzrostu.

5. Niższe koszty energii

Jeśli zdecydujesz się przejść na emeryturę lub pracować w Bułgarii, znacznie zaoszczędzisz na rachunkach za energię, ponieważ koszty energii elektrycznej są o około dwie trzecie niższe niż średnia europejska.

.

  1. Strategiczne położenie geograficzne

Bułgaria ma strategiczne położenie na wschodzie i połączenia z innymi krajami należącymi do UE. Rozwijające się rynki nieruchomości w sąsiedniej Turcji i Grecji oraz wzrost na rynku nieruchomości w pobliskiej Albanii i Czarnogórze są również dobrymi sygnałami i zaletami dla tego stale rozwijającego się kraju. Pod względem geograficznym Bułgaria ma ogromną przewagę i wartość dodaną, zarówno pod względem gospodarczym, jak i geopolitycznym. Utrzymuje bezpośredni dostęp do jednych z najszybszych i największych rynków w Europie (w tym oczywiście do jednolitego rynku), a jej położenie geograficzne pozwala jej obsługiwać Europę, całe Bałkany, Turcję, Rosję, Afrykę Północną i Bliski Wschód – co jest ważne dla kluczowych rynków wschodzących, zwłaszcza w nadchodzących latach.

  1. Zaawansowana infrastruktura transportowa

Bułgaria posiada 4 główne lotniska łączące ją z wieloma miejscami na całym świecie. Znajdują się one w głównych miastach – Sofii, Płowdiwie, Warnie i Burgas. Jak również dwa główne porty – w Warnie i Burgas.

Bułgaria stale się rozwija dzięki rozbudowanej i nowoczesnej infrastrukturze transportowej oraz inwestycjom z Unii Europejskiej. Bałkany stały się ważną i strategiczną lokalizacją dla całej UE i NATO w tych czasach. Bułgaria korzysta również ze swojego położenia nad Morzem Czarnym.

8. Klimat i możliwości naturalne

Ze względu na duże zainteresowanie turystów, Bułgaria jest preferowanym celem podróży, ponieważ wiele osób z Europy, Wielkiej Brytanii, Izraela, Rosji i Ukrainy inwestuje w domy i apartamenty wakacyjne. Ostatnio coraz więcej Europejczyków wybiera ten kraj jako świetną tanią opcję na emeryturę lub spędzenie całego sezonu letniego nad morzem w przystępnych cenach..

Wszystkie miejsca i pory roku są świetne, ponieważ kraj ma piękne góry, po których ludzie wędrują latem i uwielbiają jeździć na nartach zimą. Istnieje również wiele nadmorskich wiosek, które są idealne do relaksu i odpoczynku podczas słonecznych dni nad morzem i na plaży. Zima jest znacznie łagodniejsza nad morzem, ze średnią temperaturą +6°C.

  1. W ostatnim czasie Bułgaria przyciągnęła wiele inwestycji zagranicznych
  2. .

Po przeczytaniu tej listy, możesz nie być zaskoczony, że Bułgaria przyciąga wiele inwestycji zagranicznych. Bułgaria ma niski podatek od osób prawnych w wysokości 10%, wysokiej jakości specjalistów IT pracujących dla wielu dużych korporacji w bardzo przystępnej cenie. Pod względem liczby startupów Bułgaria zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej (UE). Bułgaria jest liderem w dziedzinie IT, innowacji i technologii komunikacyjnych. Dzięki swoim specjalistom IT Bułgaria jest największym miejscem outsourcingu w Europie i zajmuje trzecie miejsce na świecie pod tym względem. Wielu innych inwestorów w Bułgarii dostrzega duży potencjał w sile roboczej, wiedzy profesjonalistów, którzy pracują za znacznie niższe wynagrodzenie niż średnia UE, w wyniku czego kraj dalej się rozwija. Według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Bułgarii utrzymuje się na stałym poziomie ponad 1 mld EUR. Jest to niemały wyczyn, biorąc pod uwagę wielkość gospodarki.

  1. Szybka i łatwa integracja z lokalną społecznością

Ludzie w Bułgarii są jednymi z najbardziej gościnnych ludzi, więc integracja z lokalną społecznością będzie niezwykle łatwa. Nie można również przegapić jedzenia, Bułgaria ma ogromną różnorodność lokalnych wspaniałych potraw, które nie zmieniły się tak bardzo na przestrzeni lat i są integralną częścią bułgarskiej kuchni. Lokalne potrawy inspirowane są kuchnią grecką, turecką i serbską. Dzięki całej tej wiedzy Bułgarzy przenieśli swoje jedzenie na wysoki poziom dla smakoszy. Bułgarskie wina są również koncepcją, dużo słońca i wysokiej jakości gleby nadają winom niepowtarzalny charakter. Zostały one nagrodzone wieloma światowymi medalami. Winnice w Bułgarii mają długą tradycję, która sięga starożytności.

Nie jest trudno się tu porozumieć, gdyż młode pokolenie mówi dobrze po angielsku lub rosyjsku. Języki te są nauczane w szkołach, gdzie bułgarska młodzież jest nimi bardzo zainteresowana i stale doskonali swoje umiejętności w trosce o swoją przyszłość.

 

 

Wyciągnięte informacje

Źródło: https://www.startingbusiness.com/blog/investing-bulgaria

najlepsza ocena ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;